Üniversiteler Türkiye Kick Boks Şampiyonası Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Tamamlandı


Türkiye Kick Boks Federasyonu 2024 Faaliyet Programı’nda yer alan Üniversiteler Türkiye Kick Boks Şampiyonası Üniversitemiz ev sahipliğinde, 81 farklı üniversiteden 450 sporcunun katılımı; Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün de katkılarıyla tamamlandı.

16-17-18 Şubat tarihlerinde Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyona ilk olarak açılış seremonisiyle başladı. Seremoniye, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Oğuzhan Sel, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, Mersin Gençlik Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı, Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Murat Solmaz, sporcular, akademik personel ve öğrencilerimiz katıldı.

“Genç Sporcularımızı Üniversitemizde Ağırlamaktan Büyük Mutluluk Duyuyoruz

Açılış seremonisinde konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin genç sporcuları, değerli hocalarını ve idarecilerini Üniversitemizde ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Prof. Dr. Çağrı Çetin, “Malumunuz kick boks, temas sporları arasında çok sert olanlarından bir tanesi ama biz bu sporu çok elit bir gruba, üniversite öğrencilerimize yaptırdığımız için maç öncesi ve maç sonrasında takdire şayan davranışlara tanık oluyoruz. Maç öncesinde kol kola olan farklı rakipler, maç esnasında sert bir mücadeleden sonra dahi yine kol kola gezebiliyor. Bu da fair play ruhunun siz gençler arasında önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Bu bağlamda bizler de Mersin Üniversitesi olarak sizlere en iyi şekilde ev sahipliği yapmak için çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; şampiyonanın düzenlenmesine büyük katkılar sunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar olmak üzere, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay’a, Gençlik Spor İl Müdürü Ökkeş Demir’e ve Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı’ya teşekkür ediyor, tüm sporcularımıza bol şans diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Mersin, Bizler İçin Bir Spor Şehri”

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay ise 91 farklı spor branşında faaliyet gösteren bir federasyon olduklarını ifade ederek konuşmasına başladı. Prof. Dr. Günay, “Tabii ki 91 spor branşı içerisinde bütün branşlara eşit hizmet vermeye çalışıyoruz.

Kendimize göre belirlediğimiz, hedef koyduğumuz ülkemizi özellikle uluslararası alanda başarıyla temsil etmek istediğimiz branşlar var. Bunlar güreş, tekvando, karate, muay thai, kick boks. Ama bunun yanında da diğer spor branşlarının da üniversitelerimizde ve ülkemizde yaygınlaştırılması için özel çalışmalar yürütüyoruz. Mersin, bizim spor şehirlerimizden ve başarıyla organizasyonlarımızı yürüttüğümüz bir şehir. Mersin Üniversitesi'nin değerli Rektör Yardımcısı benim başkan vekilim. Sayın Rektörümüz de bizim rektörler kurulu üyemiz. Mersin'de bu organizasyonları yapmaktan son derece mutluyuz, gururluyuz. Çünkü bu üçüncü organizasyonumuz. Bu anlamda Mersin bizim için özel şehirlerden bir tanesi. Bizlere bu desteği sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve ev sahipliğinden dolayı da Mersin Üniversitesi’ne şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ise sporcularımızı Mersin’de ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Demir, “Mersin spor şehri. Akdeniz Oyunları’ndan sonra şehrimiz muhteşem bir ambiyans kazandı. Şu anda 504 spor kulübümüzde 200 binin üzerinde lisanslı sporcu sayımıza ulaştık. İnşallah daha güzel, daha iyi şeyler yapacağız. Müsabakada bütün sporcu arkadaşlarıma başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

“Kick Boks Camiası, Çok Büyük Bir Camia”

Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı Sayın Salim Kayıcı da sözlerine Üniversitemizin şampiyonaya vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür ederek başladı. Kayıcı, “Camiamız bir bütündür bu camiamızda yaklaşık doksana yakın faaliyet bulunuyor. Bizler de tabii bu topluluğun içerisinde olmaktan hakikaten gurur duyuyoruz. İnşallah Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil edeceğiz. 2023 yılında ulusal ve uluslararası müsabakalarda en fazla madalyayı kick boks sporcularımız almış. Bu da bizim ne kadar büyük bir camia olduğumuzu gösteriyor. İnanıyorum ki bir gün gelecek ve olimpiyatlara da katılacağız. Bu duygu ve düşüncelerde tüm sporcularımıza müsabakalarda başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay tarafından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin ile Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir’e hediye takdim edildi.

Açılış seremonisinin ardından şampiyonada müsabakaları başladı. Şampiyonada Üniversitemizi temsil eden 22 sporcumuzdan ikisi şampiyonluk, altı sporcumuz ise üçüncülük elde etti. Erkek kick boks takımımız aldığı toplam puan ile 81 üniversite arasından ikinci olarak kupa almaya da hak kazandı.

Dereceye giren sporcularımız ise şu şekilde:

  • Ömer Faruk Yabaş – 71 kg. K1 Rules 1. (Türkiye şampiyonu)
  • Umur Eryılmaz - +91 kg. K1 rules 1. (Türkiye şampiyonu)
  • Onur Antepli – 71 kg. Full Contact 3. (Türkiye üçüncüsü)
  • Oğulcan Demirhan – 67 kg. K1 Rules 3. (Türkiye üçüncüsü)
  • Muhammed Yusuf Timurtaş – 91 kg. K1 Rules 3. (Türkiye üçüncüsü)
  • Melike Avşar – 60 kg. Point Fighting 3. (Türkiye üçüncüsü)
  • Meryem Çakır – 70 kg. Point Fighting 3. (Türkiye üçüncüsü)
  • Sedanur Polat - +70 kg. K1 Rules 3. (Türkiye üçüncüsü)

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2024-02-21 13:39:33
  • 813